piątek, 7 sierpnia 2009

Ad kosz.

Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, częstochowska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie wypowiedzi O. Tadeusza Rydzyka podczas spotkania na Jasnej Górze.

Przypomnę, że doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Janusz Palikot, a uraziło go to, że jeden zakonnik uraził drugiego czarnoskórego słowami „(...) Murzyn.... a gdzieś ty się nie mył wcale (...)” czy coś podobnego.

Co uraziło Palikota nie wiadomo. Czy to, że murzyn w istocie nie mył się, czy to że wcale się nie mył, czy w końcu, że to był murzyn...
Dla schodzącego z pierwszych stron gazet Palikota był to dobry moment do podlansowania swojej osoby, bo sejm ma wolne i ludzie zapominają już o nim.

Faktem jest, że odmowa przez prokuraturę wszczęcia postępowania wobec O. Rydzyka była jedyna normalną reakcją i słuszną decyzją.

Cała sprawa dotyczyła w końcu dwóch Panów. Obywatela R. i Obywatela M.
Jedynym urażonym mógł być tylko Obywatel M.
A nie był.
Śmiał się z całej historii i tyle.
Ale to nie koniec. Co innego gdyby Pan M. osobiście, jako M. zaskarżył Pana R. o obrazę....
Inna sprawa.

Jak zwykle prężna telewizja TVN, w „Faktach po Faktach” dała wyraz swojemu niezadowoleniu z powodu decyzji prokuratury.
Nawet średnio inteligentny dziennikarz winien zauważyć, że nie należy wcinać się między wódkę a zakąskę, czyli nie wsadzać nosa w rozmowę prowadzoną między dwiema osobami i rozdmuchiwać jej do rozmiarów średnio nadętego Palikota. A może należało zaprosić Pana M. i spytać Go o zdanie?
W każdym razie oburzenie w TVN wielkie, że Rydzyk bezkarny, że obraża się kolorowych, że rasizm, itd. itd....

Moim zdaniem, zwrócenie się do konkretnej czarnoskórej osoby: „(...) Murzyn.... a gdzieś ty się nie mył wcale (...)” nie obraża w żadnym przypadku innych czarnoskórych, bo nie jest skierowane do ogółu.

Spróbuję przedstawić to obrazowo. Może na przykładzie Pana Palikota.
Mogę np. powiedzieć: „ Palikot, Pan jesteś pier...ntym człowiekiem” i nie jest to podstawą do wytaczania mi procesu przez instytucje zajmujące się prawami człowieka, bo nie oznacza to wcale, że wszyscy ludzie są pier...ntymi!

Oczywiście mogę tak powiedzieć, ale... na razie nie mówię.